Oppsummering av vårturneringen

Fredrik vant hengepartiet mot Anders, og dermed ble det Dag Ulvin som vant klubbens vårturnering. Vi gratulerer, og vi presenterer her Dags mestertrekk fra siste runde. Etter at Zdenek hadde spilt det ganske naturlige 13…h6? klinket klubbens beste spiller til med 14 Txe6!

Det har sjelden vært så jevnt poengmessig som i år: Dag og Zdenek endte begge på 6,0 poeng med Fredrik på tredjeplass med 5,5, og i ratingklassen under 1500 endte både Kyrre, Åge og Tom på 4,0 poeng. Her er hele resultatlisten … http://turneringsservice.sjakklubb.no/standings.aspx?TID=LillestromVarturnering2019-LillestromSjakklubb

Det er mye man kan lese ut av resultatlisten. Her er noen andre momenter:

 • Høyeste ratingprestasjon: Thomas (2228)
 • Beste nykommer-prestasjon: Kyrre (1531)
 • Største ratingframgang: Tom (+89)
 • Største overraskelser: Max slo Fredrik, Terje slo Ole Jørgen, Kyrre slo Max.

Når det gjelder slike klubbturneringer, så blir det i hovedsak en omfordeling av ratingpoeng internt. Det er derfor ønskelig at det bringes inn «friske» ratingpoeng utenfra. Undertegnede har denne våren hentet inn 35 poeng fra Oslo Schakselskap som kan settes i spill i Lillestrøms høstturnering:

Og så får vi se hvordan det går i Landsturneringen i Larvik i juli. Foreløpig er Audun, Åge og Terje W påmeldt der fra Lillestrøm … http://tournamentservice.com/enrolled.aspx?TID=Landsturneringen2019-LarvikSjakklubb

2 kommentarer til “Oppsummering av vårturneringen

 1. Durr...

  Stor honnør også til den meget dyktige turneringsleder som ledet med myndig og rettferdig hånd 😀. Forøvrig må Anders takkes for spørrende fasiliteter i forbindelse med hengeparti😊

  Svar
 2. Dag Ulvin

  Takk for hyggelige ord. Trekket Txe6 er pent nok, basert på tre varianter. 1) Txe6 fxe6 Lxg6+ Kf8 Sxe6+, vinner dronning. 2) Txe6 fxe6 Lxg6+ Ke7 Sf7+ vinner dronning igjen. 3) partifortsettlesen Txe6 Kf8 Txg6! (kanskje det vanskeligste trekket å se) der hvit vinner to bønder i tillegg til å ødelegge svarts kongestilling. Andre alternativer finnes egentlig ikke og variantene er ikke så vanskelige når man først har fått ideen. 🙂

  Svar

Legg inn en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.